spytaj.net

Co oznacza prawo azylu ?

autor: gość 2011-12-06 21:33:09

prawo azylu prawo azyl

Odpowiedzi


autor: gość 2011-12-12 16:19:40

Azyl polityczny to forma ochrony, którą państwo może udzielić cudzoziemcowi potrzebującymi ochrony, ale ze względu na interes państwa, nie cudzoziemca. Państwo może więc udzielić ochrony komuś, kogo ochrona leży w interesie kraju.


autor: gość 2011-12-12 16:21:54

Azyl to udzielenie przez państwo schronienia cudzoziemcowi, czyli prawa wjazdu i osiedlenia się na swoim terytorium. Zazwyczaj łączy się z odmową ekstradycji cudzoziemca, gdyby tego zażądało inne państwo


autor: gość 2011-12-12 16:24:05

Art. 56.KONSTYTUCJI

Cudzoziemcy mogą korzystać z prawa azylu w Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w ustawie.

Cudzoziemcowi, który w Rzeczypospolitej Polskiej poszukuje ochrony przed prześladowaniem, może być przyznany status uchodźcy zgodnie z wiążącymi Rzeczpospolitą Polską umowami międzynarodowymi.


autor: gość 2011-12-12 16:25:52

Azyl polityczny jest specjalną instytucją, na podstawie której państwo na mocy oświadczenia woli obcokrajowca (przebywającego na terenie państwa) udziela mu schronienia oraz odpowiedniej opieki prawnej.
Termin AZYL pochodzi z języka łacińskiego, w którym oznacza schronienie. Osoba, której udzielany jest azyl, nosi miano azylanta.


autor: gość 2011-12-12 16:28:52

Azyl terytorialny to instytucja prawa międzynarodowego. Polega on na zezwoleniu przez władze danego państwa na pobyt cudzoziemca prześladowanego ze względów politycznych, naukowych i religijnych w kraju, w którym już przebywa lub chciałby się znaleźć. Zatem względy ekonomiczne w aktualnym stanie prawnym nie uzasadniają żądania udzielenia azylu. Natomiast uzasadniają go z pewnością także względy etniczne i pochodzenie narodowe. Należy podkreślić, że prawo do azylu pozostaje w ścisłym związku z prawem do życia czy wolności od tortur i nieludzkiego traktowania.
Prawo do ubiegania się o azyl terytorialny gwarantują akty międzynarodowe. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z 1948 r. w art. 14 stanowi, iż „każdy człowiek ma prawo ubiegać się o azyl i korzystać z niego w innym kraju w razie prześladowania”. Podobnie uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1967 r. Deklaracja w sprawie azylu terytorialnego uznała go za akt humanitarny, solidarny i pożądany w demokratycznym państwie.
można stwierdzić, iż prawo do azylu jest prawem człowieka. Niemniej decyzja o udzieleniu osobie prześladowanej azylu terytorialnego zależy od każdorazowej swobodnej decyzji państwa.