spytaj.net

Jak upiec kaczkę z jabłkami?

Odpowiedzi


autor: matmoch 2011-11-03 14:29:37

Przygotuj:

kaczkę świeżą lub mrożoną o wadze 1,5-2 kg, 8 dość kwaśnych jabłek (szara reneta, antonówka), czubatą łyżkę majeranku, 3-4 łyżki żurawiny lub borówek do mięsa, 2 łyżki oliwy, łyżkę soku z cytryny, cukier, pieprz, sól, oliwę lub słoninę do posmarowania formy

Będą ci też potrzebne:

brytfanna lub inne żaroodporne naczynie do pieczenia kaczki, nieduża blacha do pieczenia jabłek, deska do krojenia, nóż, grube rękawice, papierowy ręcznik, białe bawełniane nici, gruba igła (tzw. groszówka)

Najlepsze są kaczki młode o wadze od 1,5 do 2 kg. Na bazarach można kupić kaczkę świeżą, ale bezpieczniej jest kupić w sklepie mrożonego ptaka. Po upieczeniu będzie równie smaczny, a może nawet bardziej kruchy. Z półtorakilogramowej kaczki wychodzą dwie słusznej wielkości porcje obiadowe. Jeśli wykroisz więcej, będą małe, raczej przekąskowe. Zastanów się więc, czy nie musisz kupić dwóch kaczek.

1. Przygotuj kaczkę do faszerowania i pieczenia

Jeśli kupiłaś kaczkę mrożoną, musisz najpierw ją rozmrozić. Ważne, by proces ten przebiegał powoli. Najlepiej przełóż ją z zamrażalnika na dolną półkę lodówki i pozostaw tu na 8-12 godz., a może nawet dłużej (rozmrażana "na skróty" - w wodzie lub pozostawiona w temperaturze pokojowej - będzie twarda i mniej smaczna). Rozmrożoną (albo świeżą) kaczkę umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Pookrawaj widoczny tłuszcz, a potem opuszkami palców dobrze wygnieć piersi - rozbijesz w ten sposób tłuszcz znajdujący się w mięśniach (łatwiej się wtedy stopi podczas pieczenia). Skrop ptaka wewnątrz sokiem z cytryny, natrzyj całego solą, pieprzem, połową majeranku (obficiej od wewnątrz), zawiń w folię i wstaw na 2-3 godz. do lodówki. Niech kruszeje.

2. Pokrój jabłka i nadziej nimi kaczkę

Przygotuj nadzienie na 30 min przed wyjęciem kaczki z lodówki. Jabłka umyj, 2-3 obierz, pozostałe odłóż. Obrane owoce przetnij na ćwiartki, powycinaj z nich gniazda nasienne, a miąższ pokrój w poprzek na półcentymetrowej grubości plasterki. Starannie wymieszaj je z pozostałym majerankiem i napełnij tym farszem kaczkę. Następnie zaszyj otwór bawełnianą nitką - najlepiej na okrętkę.

3. Wstaw ptaka do piekarnika i upiecz

Włącz piekarnik, ustawiając pokrętło termostatu na 170-190°C. Dno brytfanki posmaruj oliwą albo kawałkiem słoninki. Włóż tam kaczkę, skrop lekko wodą i wstaw naczynie do rozgrzanego piekarnika. Co jakiś czas polewaj tuszkę sosem z dna naczynia. Po 30 min skóra ptaka zacznie się rumienić, wówczas wysuń na chwilę naczynie i czubkiem noża ponacinaj ją w kilku miejscach. Przy okazji polej kaczkę wytworzonym sosem. Po 45 min przekręć ją, żeby równomiernie się upiekła i ładnie zrumieniła także z drugiej strony. Pamiętaj, by od czasu do czasu polewać ją sosem. Jeśli twoja kaczka piecze się już 80 min, wyjmij ją na chwilkę z piekarnika i natnij nożem skórę między udami a korpusem z obu stron. Tam zgromadziło się bardzo dużo tłuszczu, który teraz będzie mógł swobodnie spłynąć do brytfanki, a udka ptaka szybciej się upieką. Oceń też, czy skóra jest już dostatecznie zrumieniona. Jeśli tak, przykryj brytfannę folią i znów wstaw do piekarnika. Po 20 min sprawdź, czy ptak już się upiekł: nakłuj szpikulcem lub cienkim nożem najgrubszą część udka. Wypływający sok powinien być klarowny. Jeśli jest różowy, tuszkę trzeba jeszcze dopiec. Czas pieczenia kaczki zależy od jej wagi. Ważącą 1,5-2 kg sztukę musisz piec od 90 min do 2 godz.

4. Przygotuj jabłka do pieczenia

Po wstawieniu kaczki do piekarnika wydrąż gniazda nasienne z jabłek, które odłożyłaś. Powstałe zagłębienia napełnij żurawiną, borówką albo cukrem (łyżeczka na każde jabłko). Ułóż jabłka na blaszce i na 35-40 min przed zakończeniem pieczenia kaczki wstaw do piekarnika. Możesz jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, usuwając środki, posłodzić, posypać majerankiem i 10-15 min dusić w rondelku na tłuszczu (1-2 łyżki) z kaczki. Powinny być miękkie, ale nie rozgotowane.

5. Wyjmij tuszkę z piekarnika i pokrój ją

Gdy uznasz, że kaczka jest upieczona, wyłącz piekarnik, ale jeszcze przez kwadrans jej nie wyjmuj. Gdy będzie odpoczywała, soki równomiernie rozłożą się w całym mięsie. Następnie przełóż kaczkę na deskę i ostrym nożem lub nożycami do drobiu pokrój na porcje. Ułóż mięso na ogrzanym półmisku, a z brytfanny zlej tłuszcz. Sosem, który został na dnie, polej kaczkę. Obok mięsa poukładaj gorące jabłka.

6. Podaj na stół

Kaczkę możesz podać z pieczonymi ziemniakami, kluseczkami śląskimi, frytkami lub ryżem. Pasuje do niej surówka z czerwonej kapusty. Jeśli chciałabyś mieć więcej sosu, wlej do esencjonalnego płynu pozostającego na dnie brytfanny trochę wrzącej wody lub bulionu, zagotuj, mieszając i starannie zbierając łyżką z dna i boków naczynia zagęszczony, bardzo smakowity ekstrakt. Gdyby sos wyszedł za rzadki, zagęść go łyżeczką mąki wymieszaną z odrobiną zimnej wody, zagotuj, przypraw do smaku i podaj w sosjerce.